„Bądźcie więc wykonawcami słowa, a nie tylko słuchaczami…” Jk 1,22
W ubiegłą niedzielę na zakończenie Tygodnia biblijnego w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi odbyło się Narodowe czytanie Pisma Świętego. Trochę przekornie do Jakubowego pouczenia trzeba stwierdzić, że aby zostać wykonawcą słowa, trzeba je najpierw usłyszeć i zakochać się w nim tak, aby móc je zaprosić do swojego życia. Szczególnie kiedy mówimy o Słowie Boga, skierowanym do każdego bez wyjątku człowieka każdych czasów. Biblia od tysięcy lat jest inspiracją zarówno dla ludzi wiary ale również dla wszystkich tych, którzy szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zrozumienia swojego bycia człowiekiem. To właśnie z biblii dowiadujemy się dzięki komu i kim jesteśmy, jak mamy żyć, jakie jest nasze powołanie i co jest naszym ostatecznym przeznaczeniem.
Kilka lat chodziło mi po głowie aby również Tuchola stała się biblijna górą błogosławieństw z której wybrzmiewać będą publicznie biblijne wersety. W ciągu tych lat na drodze pojawiały się jednak przeróżne przeszkody, które skutecznie uniemożliwiały realizację tego przedsięwzięcia. W tym roku jednak Pan wyprostował wszystkie ścieżki i dał siłę aby podjąć się tego zadania. Pełniąc posługę katechety w Technikum Leśnym w Tucholi pomyślałem sobie, że zaproszę do tego projektu młodzież z Leśnika. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i już po kilku dniach lista lektorów wypełniła się chętnymi do publicznego przeczytania w całości ewangelii wg św. Marka. Wybór nie był przypadkowy. Wszak to najstarsza a zarazem najkrótsza ewangelia ze wszystkich czterech. A ponieważ obecnie mamy Rok „B” podczas którego w niedziele okresu zwykłego czytana jest ewangelia według św. Marka, wybór był oczywisty. Marek, zwięźle i dynamicznie prowadzi nas przez 16 rozdziałów do odpowiedzi na pytanie – Kim jest Jezus. Spisana przez ucznia Pawła i Piotra ewangelia, prezentuje nam obraz Jezusa, który jest Synem Bożym posłanym przez Ojca aby nas odkupić i uczynić prawdziwie wolnymi.
W przestronnych, wnętrzach kościoła Bożego Ciała w Tucholi, 21 kwietnia, 30 młodych lektorów z Technikum Leśnego, powitanych przez gospodarza miejsca ks. proboszcza I. Kalfa, przystąpiło do czytania ewangelii wg św. Marka. Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w świątyni aby razem z Jezusem przebywać na pustyni, być świadkiem Jego chrztu, razem z Nim powoływać apostołów, dokonywać licznych cudów, przysłuchiwać się przypowieściom i oskarżeniom napastliwych faryzeuszów. Aby karmić tysiące słuchaczy, być świadkiem razem z Piotrem, Jakubem i Janem przemienienia na górze Tabor, oczyszczać z Jezusem świątynię, usiąść po raz pierwszy przy eucharystycznym stole by za chwilę modlić się w Getsemani, i w końcu usłyszeć ogłoszony przez Piłata wyrok śmierci. Przejść ze swoim mistrzem na Golgotę aby stanąć pod krzyżem i być świadkiem Jego odkupieńczej śmierci oraz usłyszeć słowa setnika „Naprawdę ten Człowiek był Synem Bożym”. Wziąć udział w pogrzebie Boga, aż w końcu być świadkiem Jego Zmartwychwstania i wstąpienia do Ojca.
To piękne świadectwo wiary dane przez młode pokolenie udowadnia, że współczesna młodzież nie tylko nie odwraca się od Boga i Kościoła ale wręcz odwrotnie – pragnie sięgać do źródeł wiary, do ukrytego pod biblijnymi wersetami słowa Bożego. Niech słowo, które było na początku, zawsze jest, i zawsze niech będzie obecne w naszym życiu.
Darek Siciński
W czytaniu wzięli udział: Tamara Talaśka, Anna Wasielewska, Eryk Dorsz , Anna Mierzwicka, Milena Turzyńska, Zofia Idzikowska, Mateusz Dejnowski, Fabian Szyngwelski, Weronika Bruska, Mateusz Mrugalski, Dominik Stosik, Marek Masztakowski, Jakub Banaszak, Aleksandra Sosna, Amelia Niesiołowska, Patryk Janik, Jan Pawlikowski, Jan Słomiński, Szymon Wiśniewski, Agata Zalewska, Michalina Meyer, Agnieszka Długopolska, Paweł Osowski, Radosław Majda, Antoni Ziach, Jakub Śledź, Dominika Karpińska, Anna Daniłowicz, Elwira Sicińska, Dariusz Siciński, ks. Ireneusz Kalf.