Zakończenie konkursu literackiego „Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia – darem dla Kościoła i Ojczyzny”

Opublikowano: 16 grudnia 2021 r.

Uroczystość zakończenia konkursu literackiego „Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia – darem dla Kościoła i Ojczyzny” odbyła się dnia 15 grudnia 2021 r.

Laureaci konkursu literackiego „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia – darem  dla Kościoła i Ojczyzny” :

Imię, nazwiskoSzkołaPropozycja
Zuzanna PodjackaII LO Starogard Gd.
woj. pomorskie
Aleksandra CzarnotaSP nr 2
Zubrzyca Górna
Natalia SikorskaSP Marcinkowice woj. małopolskieIII MIEJSCE

Posumowanie ogólnopolskiego Konkursu literackiego „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia – darem dla Kościoła i Ojczyzny”. Życie. wiara, działalność, postawa i świadectwo Kardynała. Oprawę plastyczną tworzyły prace plastyczne uczniów z tczewskiej edycji Konkursu S. Wyszyńskiego. Prace nadesłane literackie z całej Polski oceniali i uroczystość organizowali kawalerowie Bogdan Wiśniewski i Jarosław Bartoszewski. Zaś z Diecezji Pelplińskiej zaangażowany organizator ks. dr Łukasz Simiński, który wraz z J.E. biskupem Ryszardem Kasyną wręczali dyplomy i nagrody przybyłym uczniom i opiekunom. Reżim pandemiczny zmusił organizatorów do wręcz symbolicznego spotkania uczniów, opiekunów i organizatorów. Wyświetlono krótki film o Kardynale, wyczytano listę uczniów- laureatów. Po wręczeniu obecnym nagród Stefan Kukowski – Kanclerz Kapituły Medalu S. Wyszyńskiego poprosił odznaczonych „Medalem Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego”o wystąpienie i wręczył medale: Biskupowi Pelplińskiemu, ks. Łukaszowi Simińskiemu, Bogdanowi Wiśniewskiemu i Jarosławowi Bartoszewskiemu. S. Kukowski, pomysłodawca całego konkursu organizowanego w całej Polsce wspomniał o ogólnopolskim podsumowaniu konkursu plastycznego i multimedialnego w Częstochowie. Wówczas jeszcze była możliwość rozpoczęcia mszą świętą przed Czarną Madonną, Królową Polski koncelebrowaną przez abpa Wacława Depo i z jego udziałem podsumowanie w Muzeum Monet i Medali. W Pelplinie w Bibliotece Diecezjalnej był czas na wspólne zdjęcia i przy kawie na omówienie dotychczasowych wspólnych działań, jak i zarys dalszych. Zainteresowanie wzbudziła przyszłoroczna inna wielka akcja Konfederacji Orderu Świętego Stanisława: „Polonia. Polonia semper fidelis” wraz z przybliżeniem postaci ks. Bolesława Domańskiego, absolwenta Collegium Marianum i Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Prawie świąteczny poczęstunek dostarczył kawaler Leszek Meler, przygotowali całość, jak zawsze wielce życzliwi, pracownicy Muzeum Diecezjalnego.

Zakończenie konkursu literackiego kard. Stefan Wyszyński
fot. „Radio Głos”