Webinarium „Podstawy prawne zawodu nauczyciela religii”

Opublikowano: 5 lutego 2022 r.

Podstawy prawne zawodu nauczyciela religii

Kiedy? 9.02.2022, godz. 17.00
Czas trwania: 3 godz.
Certyfikat: TAK
Odpłatność: WEBINAR JEST BEZPŁATNY
ZAPISY: Formularz zapisu na webinarium: Podstawy prawne zawodu nauczyciela

UWAGA! Zapisy do 8.02.2022, do godz. 15.00

Webinarium prowadzi:

Zbigniew Szulczyk SJ – jezuita, nauczyciel, trener,. Ukończył psychologię pozytywną na Uniwersytecie SWPS.
Autor serii szkoleń dla nauczycieli na temat podstaw prawnych, komunikacji oraz pracy z grupą.

Dlaczego warto wziąć udział webinarium?

Zawód nauczyciela jest jednym z najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym zawodów w Polsce. Jest tak dlatego, ponieważ nauczyciela obowiązują zarówno przepisy prawa powszechnego jak i prawa oświatowego, które jest bardzo obszerne. W przypadku nauczyciela religii obowiązują go dodatkowo przepisy wewnętrzne prawa kościelnego jak i rozporządzenia ministra oświaty odnoszące się bezpośrednio do pracy nauczyciela religii w szkole. Prawo obowiązuje każdego. Niezależnie od tego, czy zna przepisy czy też nie. Jak więc odnaleźć się w gąszczu ustaw i rozporządzeń? Do czego jesteśmy jako nauczyciele zobowiązani, a co zależy od naszej dobrej woli? Co jako nauczyciele  powinniśmy wiedzieć, aby spokojnie funkcjonować w systemie oświaty? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą treści poruszane podczas tego webinarium.  Podczas zajęć będziemy w małych grupach odpowiadać na sytuacje problemowe z „życia codziennego” nauczyciela  odwołując się do obowiązujących obecnie przepisów prawa oświatowego i powszechnego.

Program szkolenia:

1. Omówienie tematu webinarium;
  2. Omówienie najważniejszych zagadnień z odwołaniem się do aktualnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego i powszechnego m.in.:
  • obowiązków nauczyciela;
  • statusu nauczyciela religii i przedmiotów nieobowiązkowych w szkołach publicznych;
  • wymaganych kwalifikacji wobec nauczyciela;
  • nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy;
  • odpowiedzialność karna, cywilna, dyscyplinarna i porządkowa nauczyciela;
  • awans zawodowy;
  • rodzaje urlopów obowiązujących nauczyciela, dodatkowe dni wolne oraz możliwość skorzystania z dodatkowej pomocy zdrowotnej;
  • odpowiedzialność za ochronę danych osobowych oraz urzędowa droga komunikacji z rodzicami;
  • organizacja wypoczynku i wycieczek szkolnych.

4. Przykłady zastosowania wybranych przepisów prawa do rozwiązywania sytuacji problemowych pojawiających się w rzeczywistości edukacyjnej.
5. Praca w grupach.
6. Pytania i dyskusja