Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie
Wydział
Katechetyczny

Katecheza
Pelplin

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie

„Rekolekcje w drodze”

Opublikowano: 23 października 2023 r.


Łaciński zwrot recollectio  oznacza pewien duchowy rodzaj wewnętrznego skupienia, kontemplacji i medytacji modlitewnej zarazem, mający oderwać człowieka od codzienności i doprowadzić go do tzw. duchowego zdrowia. We współczesnym kościele rekolekcje to nie tylko czas Wielkiego Postu czy Adwentu. Dzisiaj rekolekcje stały się powszechnym sposobem na zadbanie o zbudowanie, czy może raczej odbudowanie właściwej relacji człowieka z Bogiem. I właśnie to stało się głównym motywem i celem rozpoczętych w Technikum Leśnym rocznych „Rekolekcji w drodze”. W każdą trzecią środę miesiąca, od października do czerwca, kilkuosobowa grupa młodzieży (ze względów transportowych tylko ósemka) stanie się pielgrzymami podążającymi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Chojnicach do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem. Te 12.5 km marszu wypełnione modlitwą ale też fizycznym wysiłkiem to czas dla każdego, by spróbować przejrzeć swoje sumienie i wejść w swoją duchową przestrzeń zarezerwowaną tylko dla siebie i Boga. Wszystko to po to aby pozbyć się tego co decollectio (łac.) czyli nieuporządkowane, rozdarte, porozklejane czy pogmatwane.

Pierwszymi pielgrzymami z naszej szkoły byli w środę 18.10 uczniowie klas drugich: Nadia Pestka, Anastazja Smaglinska, Agata Zalewska, Bartłomiej Banaszak, Kacper Czerwiński, Bartłomiej Kłodawski, Paweł Osowski, Szymon Szatkowski i Dariusz Siciński. Nie sposób opisać indywidualnych doznań i przeżyć, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że ten czas był wyjątkowo piękny, dobry i potrzebny. Zwieńczeniem pielgrzymowania jest msza św. sprawowana o godz. 21:00 w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Zamartem, gdzie swoją posługę pełni Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Główny organizator pielgrzymki proboszcz chojnickiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej, ks. Tomasz Mońko podczas mszy św. serdecznie dziękował młodzieży TL, która przybyła z Tucholi. A my dziękujemy panu Bogu za wielką łaskę uczestnictwa w tych niezwykłych rekolekcjach.

W kolejnym miesiącu na pielgrzymkę udadzą się w większości uczniowie klas trzecich natomiast miesiąc grudzień i styczeń  jest zarezerwowany dla maturzystów oraz klas czwartych.

Dziękując za wspólny, piękny czas,
Dariusz Siciński