Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie
Wydział
Katechetyczny

Katecheza
Pelplin

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie

Obchody 25 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Pelplinie

Opublikowano: 7 czerwca 2024 r.


Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10, czyli o tej samej porze, gdy ćwierć wieku temu Ojciec Święty celebrował Mszę św. na Górze Biskupiej, która dzisiaj nosi jego imię.

Poza wysłuchaniem fragmentów wygłoszonej wówczas papieskiej homilii i przemówienia na Anioł Pański, śpiewał młodzieżowy zespół „Modraki”. Wspomnieniami o organizacji papieskiej pielgrzymki podzielił się jeden z ówczesnych jej organizatorów ks. prał. dr Ireneusz Smagliński. Ostatnim akcentem było słowo biskupa Ryszarda Kasyny, który mówił o roli osobowości i pontyfikatu Papieża Polaka.

Po przejściu do katedry rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny oraz biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja. Koncelebrowało prawie stu księży.

W homilii bp Kasyna między innymi podkreślił, że uroczystości rocznicowe są po to, „by dziękować Panu Bogu za dar życia, obecności i pontyfikatu Jana Pawła II, ale również by zaczerpnąć siłę do zmagań z samym sobą o nowego człowieka w nas, przenikniętego światłem Ducha Świętego”.

Hierarcha zauważył, że „chcemy podążać śladem Jana Pawła II, gdyż święci wychowują świętych”.

Homilię kończył główny celebrans modlitwą do św. Jana Pawła II za Kościół, za diecezję, za Ojczyznę, za rodziny, za dzieci i młodzież.

We Mszy św. wzięło udział wielu przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, a także uczniów szkół imienia św. Jana Pawła II.

Na zakończenie Mszy św. wręczono nagrody młodzieży, która brała udział w konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II organizowanym w całej diecezji.

Czwartkowe obchody zakończył wieczorny program słowno-muzyczny na Górze Jana Pawła II przygotowany przez zespół „Na cały głos” pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona.

Od piątku do niedzieli będą trwały wydarzenia kulturalno-sportowe w ramach Dni Pelplina, które od roku 2000 są organizowane na pamiątkę papieskiej wizyty w tym mieście w 1999 roku.

Homilia Bp. Ryszarda Kasyny – 6 czerwca 2024 r. / radioglos.pl

Źródło: https://www.radioglos.pl