Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie
Wydział
Katechetyczny

Katecheza
Pelplin

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie

„(Nie)Zwykły Dominik” po raz trzeci

Opublikowano: 12 kwietnia 2024 r.


25 kwietnia 2024 r. w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się finał III edycji Metropolitarnego Konkursu „(Nie)Zwykły Dominik”. Konkurs organizowany przez Wydział Katechetyczny Diecezji Pelplińskiej, Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkołę Podstawową nr 2 w Pelplinie oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego poświęcony jest postaci Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika, o którym ks. prof. Janusz St. Pasierb napisał, że była w jego postawie „nadzwyczajna zwyczajność”. Jego proces beatyfikacyjny trwa od lat sześćdziesiątych XX w. Celem konkursu jest m.in. propagowanie wśród młodych ludzi postaw charakteryzujących biskupa Dominika.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych archidiecezji gdańskiej oraz diecezji toruńskiej i pelplińskiej, czyli terenów związanych z działalnością biskupa, urodzonego na Kaszubach, ale związanego także z Pelplinem, Gdańskim i Chełmnem. Młodzież uczestniczy w konkursie wiedzy (w dwóch kategoriach wiekowych) oraz konkursie plastycznym (w trzech kategoriach wiekowych).

Po eliminacjach szkolnych do finału zakwalifikowało się 50 osób. Organizatorzy przygotowali dla nich nagrody i dyplomy. Uczestnicy obejrzą specjalny program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bpa Konstantyna Dominika w Pelplinie. Udadzą się na parafialny cmentarz, aby pomodlić się przy grobie Sługi Bożego. Dla chętnych będzie możliwość zwiedzania katedry.

(bw)