
W czasach, w których dobro próbuje się zwyciężać złem przypomnienie młodzieży postaci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki wydaje się być obowiązkiem dla mojego pokolenia, tzn. ludzi wychowanych w duchu patriotyzmu i wartości, które ukształtowały naszą polską tożsamość. Już październiku ubiegłego roku zaprosiłem młodzież z tucholskich średnich szkół na lekcje otwartą, upamiętniającą 40 rocznicę zamordowania ks. Jerzego. W auli Technikum Leśnego eksponowana była biograficzna wystawa IPN poświęcona posłudze kapłańskiej księdza Jerzego. W kilkunastu lekcjach otwartych wzięło udział kilkuset młodych ludzi, którzy mogli zapoznać się z sylwetką niezłomnego kapłana. Zginął dlatego, że głosił opartą na ewangelii i wyrosłą z niej prawdę, mówiąc za św. Pawłem aby „zło dobrem zwyciężać” (Rz 12,21).
Ten skromny i nie pragnący rozgłosu ksiądz w latach komunistycznego terroru miał odwagę być prawdziwym uczniem i apostołem Jezusa. Szedł „na cały świat i nauczał wszystkie narody”. Zło nazywał złem, a każdy jego przejaw zwalczał dobrem i miłością. Pomimo wielu prób i wyrafinowanych metod stosowanych przez funkcjonariuszy ówczesnej służby bezpieczeństwa aby Go uciszyć, ks. Jerzy Popiełuszko pozostał wierny i głosił Słowo Boże tysiącom wiernym przybywającym na patriotyczne Msze za Ojczyznę sprawowane w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Nie dał się namówić nawet Prymasowi Polski, kard. J. Glempowi i odmówił wyjazdu na studia do Rzymu. Do końca chciał być wierny Chrystusowi, ewangelii ale i wszystkim tym, którzy wsłuchiwali się w Jego nauczanie. Prezentowany film „POPIEŁUSZKO – TESTAMENT WOLNOŚCI” oraz spotkanie z twórcami dokumentu stało się znakomitym pretekstem do uświadomienia młodemu pokoleniu jak ważne jest życie oparte na trwałych i niezniszczalnych wartościach.
Uczciwość, sprawiedliwość, wolność, miłość, dobro i prawda. W tych pojęciach kryje się postawa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która winna stać się dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i pielęgnowania zarazem.
Pragnę podziękować Instytutowi Pamięci Narodowej w Gdańsku i Bydgoszczy za możliwość obejrzenia filmu oraz za spotkanie z jego twórcami.
Szczególne podziękowania należą się dyrektorom szkół: panu P. Marciniakowi (TL) i W. Ptakowi (LO) za zgodę na udział młodzieży we wspomnianej projekcji.
Najbardziej dziękuję młodzieży, która wypełniła salę po brzegi, oglądając w wielkim skupieniu film oraz wsłuchując się w rozmowę poświęconą sylwetce bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Życzę nam wszystkim, aby w byciu dobrymi naśladować takie właśnie postawy jak bł. ks. J. Popiełuszko.
Dariusz Siciński
Katecheta Technikum Leśnego w Tucholi