Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Opublikowano: 24 lutego 2023 r.

Dnia 21 lutego 2023 odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie oraz konsultorzy Komisji podjęli dyskusje nad najnowszymi wyzwaniami oraz problemami posługi katechetycznej w Polsce.

Jednogłośnie wyrażono uznanie wobec wszystkich zaangażowanych w dzieło nauczania i wychowania czy to na etapie katechezy parafialnej czy na etapie szkolnej lekcji religii. We współczesnym kontekście społeczno-kulturowym zadanie to często wymaga wysiłku. Tym bardziej więc należy się uznanie tym, którzy robią to z pełnym oddaniem i poświęceniem. Jednocześnie pojawia się postulat ciągłej troski o jakość katechezy.

Jednym z głównych tematów była dyskusja nad przygotowaniem regulacji związanych z posługą katechisty, którą wprowadził papież Franciszek w Motu proprio „Antiquum ministerium”, ogłoszonym dnia 10 maja 2021 roku. Obecnie trwają prace nad dokumentem, w które zaangażowane są trzy podmioty: Komisja Wychowania Katolickiego, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Będzie on zawierał opis posług katechisty, lektora i akolity, wskazania dotyczące powoływania kandydatów do tych posług, a także zasady formacji.

Kolejnym istotnym elementem była debata na temat powstającego Dyrektorium Katechetycznego dla Polski. W 2020 roku Papieska rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wydała nowe dyrektorium dla Kościoła na cały świecie. W odpowiedzi na potrzeby i wyzwania duszpasterskie powołany zespół przygotowuje projekt dokumentu uwzględniający specyfikę polskiego modelu duszpasterskiego i katechetycznego.

Komisja zajęła się także tematyką przygotowywanych katechez promujących wartość i świętość życia oraz podejmujących działania prewencyjne wobec nadużyć względem dzieci i młodzieży.

Członkowie i konsultorzy komisji, w perspektywie najbliższej przyszłości, podkreślali także potrzebę podjęcia szerszej refleksji nad ożywieniem działań duszpasterskich ukierunkowanych na młodzież. Powtórzony został postulat odnowienia i umocnienia katechezy parafialnej.

Za: https://opoka.news/komunikat-po-posiedzeniu-komisji-wychowania-katolickiego-kep