Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie
Wydział
Katechetyczny

Katecheza
Pelplin

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie

Diecezjalna Konferencja Katechetyczna 2021

Opublikowano: 4 września 2021 r.


W sobotnie przedpołudnie 4 września zgromadzili się w pelplińskiej katedrze katecheci z całej diecezji na dorocznej konferencji. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna apelował: „zdobywajcie dzieci i młodzież miłością i sercem”.

W homilii bp Kasyna cytował słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego skierowane do katechetów: „wasza praca musi być miłowaniem tych, do których idziecie”.

Hierarcha podkreślił, że istnieje dzisiaj wielka potrzeba „podchodzenia, pomimo wszystko, do dzieci i młodzieży z sercem” i dodał, że potrzeba młodym serdeczności „pomimo naszego często przemęczenia, pomimo braku widocznych efektów naszej pracy, pomimo niekiedy przeżywanego lęku, dezorientacji czy niepewności”.

Kaznodzieja zauważył, że jest dzisiaj częstym doświadczeniem katechetów „odrzucenia ich przez młodzież wraz z wartościami, które im są proponowane”.

Dlatego biskup pelpliński przypominał, że pracy katechety powinna zawsze towarzyszyć świadomość, że jest z nim Chrystus i „Jego miłość, która nigdy się nie zmienia”.

Ponownie za kard. Wyszyńskim bp Kasyna apelował: „zdobywajcie dzieci i młodzież miłością i sercem”.

Biskup przypominał również, że młodym „potrzebna jest postawa otwartości i zrozumienia” ze strony nauczycieli religii. Tym bardziej, dodał, że „liczna grupa młodych objęta jest dzisiaj depresją”.

Nawiązując do podstawowych zadań katechetów, bp Kasyna podkreślał, że fundamentem katechezy „jest pokazywanie uczniom przede wszystkim Chrystusa”.

Po Mszy św. uczestnicy wysłuchali wykładu prof. zw. dr hab. Anny Zellmy z Wydziału Teologicznego UWM w Olsztynie pt. „Towarzyszenie katechizowanym w powrocie do pełnego uczestnictwa w życiu religijnym po pandemii”.

W konferencji wzięło udział kilkuset świeckich i duchownych katechetów.

Homilia biskupa Ryszarda Kasyny:

Towarzyszenie katechizowanym w powrocie do pełnego uczestnictwa w życiu religijnym po pandemii – prof. zw. dr hab. Anna Zellma, Wydział Teologiczny UWM w Olsztynie

Rozmowy z katechetami:

Diecezjalna Konferencja Katechetyczna
fot. „Radio Głos”

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
YouTube